Kaj s hišo, ki potrebuje prenovo? Hiše naokoli povedo, da se jim zamenja okna, doda toplotni ovoj in pljune živo barvo. Slednji je poseg za sosede, naj imajo tudi oni nekaj od prenove. So edini, ki bodo gledali fasado non stop. Ob odhodu ali prihodu domov, igri ali delu, skozi okna ali včasih celo vrata.
Seveda se najdejo tudi boljše prakse. Hiša, ki jo predstavljam, stoji v predmestju São Paula. Prenovitelji zato niso predvideli niti dodatne toplotne izolacije niti menjave oken. Projekt se je začel zgolj kot nedolžna prenova interjerja, a se je z odličnim sodelovanjem arhitekta razširil v pravi projekt in celostno prenovo hiše. Arhitekt Guilherme Torres se je osredotočil predvsem na oživitev utrujene hiše. Da je to dosegel in prostor prilagodil bodočim stanovalcem, pa je bilo treba poseči tudi v samo arhitekturo hiše. S prej neuporabno in vlažno pol vkopano kletjo je pridobil dodatno kvadraturo in ji namenil osrednja bivalna prostora hiše – kuhinjo z dnevnim prostorom. Z zunanje strani ga je obdal z zelenjem in mu dodal še zunanji bazen.
Z dobrim sodelovanjem naročnika mu je uspelo hišo tudi poživiti. Za začetek je zasnoval večbarvno omaro iz dnevnega prostora, nato pa vzdušje, ki ga je vzpostavila, kot rdečo nit uporabil tudi drugod po hiši. Sam je zasnoval tudi betonske kose pohištva, preostale pa je – za piko na i – v svoj bodoči dom pripeljala kar družina sama iz Londona. Glede okusa so se več kot očitno odlično ujeli!
Še zanimivost: med načrtovanjem projekta je naročnik (par s tremi otroki) živel v Londonu. Z arhitektom so sestankovali kar prek Skypa. Kot pravi arhitekt, jih zaradi (njihove) pokvarjene spletne kamere pol leta niti enkrat ni videl. Vse se torej da: vsak izgovor slabega sodelovanja z arhitektom odpade. In naj vas ne zavede bujno tropsko rastje v ozadju. Tudi slovenska hiša zna biti podobno očarljiva.

tloris kleti

tloris pritličja
vse foto: www.guilhermetorres.com.br